Nurettin Rençber – Sessiz Nehir yeni ve son albümü müzikseverin karşısına çıktı.Nurettin Rençber, Sessiz Nehir albümünü tüm müzik marketlerden temin edebilirsiniz


Üretici : Artvizyon Yapım

Türü : Türk Halk

Dili : Türkçe

Yayın Tarihi : 10/10/2014

Süre : 49:26 Dakika

Albümdeki Eserler

 1. Ayrı Ayrı
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 2. Gözlerim
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 3. Nerdesin Şimdi
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 4. Gidersin
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 5. Yalnız İnsan
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 6. Japon Balıkçısı
  Söz: Nazım Hikmet Ran Müzik: Nurettin Rençber
 7. Sessiz Nehir
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 8. Keremce
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 9. Çedenem
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 10. Yeşil Erik Dalları
  Söz ve Müzik: Nurettin Rençber
 11. Hayalifener
  Müzik: Nurettin Rençber

Albümle İlgili Diğer Bilgiler :
Nurettin Rençber – Sessiz Nehir

Nurettin Rençber, üç yıllık bir döneminin ardından 11 yeni eserden oluşan Sessiz Nehir ile yeniden müzik severlerin karşısında.

Sessiz Nehir de yer alan eserlerden belki de en önemlisinin sözleri Nazım Hikmet e ait. Büyük Ozan bu şiirinde 2. Dünya Savaşı yıllarında Japonya da Hiroşima ve Nagazaki ye atılan iki atom bombasının Japon Halkı üzerindeki trajik etkilerini dramatik bir dille anlatıyor.

Albümdeki diğer tüm müzik ve sözler ise Sanatçı Nurettin Rençber e ait. Sanatçı bu albümde hayat felsefesini suskunluk ve yalnızlık temalarıyla özetliyor. Örneğin Yalnız İnsan’da “Gözleri iki boşluk, iki derin uçurum betimlemesiyle yalnızlığı sadece tanımlamakla kalmıyor aynı zamanda suskunluğun o donuk haliyle belki de ayrılığa en çok yakışan davranış biçimi olduğunu da düşündürtüyor. Benzer bir yaklaşımı Sustum ben de Uğultulu ormanlarda akan sessiz bir nehir gibi dizesinde de görüyoruz.

İnsanoğlunun yazgısının belirsizliğini bilinemezliğini Ben bilmem yolları rüzgar bilir sözleriyle dile getirirken aslında yazgımızı belirleyen şeyin biraz da hayatın kendisi olduğunu anlatmaya çalışıyor sanki. Çünkü hayat gerçekten de bazen yalnızca dayatır ve bunu yaparken ne sizi ne de koşullarınızı dikkate alır, yalnızca dayatır! Geriye size tek bir şey kalır Ona uymak. Onun çizdiği labirentin, açık, yarı açık yarı kapalı ve engebeli yollarında yine Onun belirlediği ölüm zamanına kadar nereye gittiğini bilmeden çaresizce yol almak. Aslında yol almak da denemez buna, çünkü bu labirentin ne bir çıkışı vardır ne de bir sonu…

Rençber, bu albümünde ayrıca ayrılığın ve yoksulluğun (güçyetmezlik) insan ruhunda yarattığı travmatik etkiyi, dünyanın zorluklarını, bu zorlukları bir başına göğüslemek zorunda kalmayı, kaybetmeyi, kaybolmayı, kısaca hayatımızın eksiye dönüşen tüm yanlarını kısaca tanımlıyor…

Albümün tüm kayıt ve mix çalışmaları Stüdyo Aleka’da Ali Ekber Kayış ve ekibi tarafından yaklaşık beş ay süren titiz bir çalışmayla gerçekleştirildi. Albümdeki tüm düzenlemeler aranjör Ali Ekber Kayış’a ait.

Albümün iki önemli sürprizinden ilki, kendisini komedi dünyasından tanıdığımız Ersin Korkut’un ıslık çalarak eşlik ettiği “Sessiz Nehir” adlı eser. Bir diğer sürpriz ise Rençber’in hiç söz yazmaya gerek duymadan “kendi iç coğrafyam” diye tanımlayıp “Hayalifener” adını verdiği enstrümantel eser. Bu esere doyumsuz güzellikteki panflütüyle Peru’lu sanatçı Gery Tochi eşlik ediyor. Dinlerken kendi şiirinizi okuyabilirsiniz; hayal dünyanıza dalabilir, içinizden bile konuşmadan kendinizle baş başa kalabilirsiniz. Seçim sizin. Ayrıca albümde İsmail Soyberk, Ali Ekber Kayış, Cem Yıldız, Eyüp Hamiş, Şaban Gölge gibi değerli ustalar, Rençberin lirik ezgilerine apayrı bir güzellik katmakta.

Umuyoruz ki tüm müziklerini Nurettin Rençber’in yaptığı bu albüm, hepimizi kendi iç dünyamızın resimleriyle baş başa bırakır ve ilerleyen zamanlarda ruhumuzda kalıcı, düşündürücü bir iz kalır. Alacağımız müzikal zevk de cabası.

GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN...